kwadraty

Miasta obszaru SSS LGD

Najważniejsze miasta naszego obszaru

REKLAMA

Żuromin

Miasto leżące na Równinie Raciąskiej, w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Pełni funkcje administracyjne i gospodarcze. W Żurominie znajduje się siedziba powiatu obejmującego 6 gmin oraz siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żuromin. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie znajdowało się w woj. ciechanowskim.

Wyświetl szczegóły

Lidzbark

Lidzbark to malowniczo położone miasteczko z ponad 710 letnią historią, usytuowane w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie działdowskim nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim. Znajduje się na pograniczu Garbu Lubawskiego i Równiny Urszulewskiej. W pobliżu znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski i Welski. Od 1997 r. patronem miasta jest św. Wojciech. Mieszkańcy miasta to lidzbarzacy lub lidzbarczanie (obie formy są poprawne). Od 1975 roku Lidzbark posiada status miasta turystycznego, ma rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Wyświetl szczegóły

Lubowidz

Wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lubowidz. Nazwa wsiwywodzi się od staropolskiego imienia Lubowid. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Lubowidz.

Wyświetl szczegóły

Lutocin

Miejscowość Lutocin jest siedzibą gminy Lutocin. Wieś położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Lutocin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Wyświetl szczegóły

Kuczbork-Osada

Wieś w Polsce położona w gminie Kuczbork-Osada. Do 1954 roku Kuczbork-Osada była siedzibą wiejskiej gminy Zielona. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Miejscowość jest też siedzibą gminy Kuczbork-Osada. Obok miejscowości przepływa rzeka Przylepnica, dopływ Mławki.

Wyświetl szczegóły