kwadraty

Miasta obszaru SSS LGD

Najważniejsze miasta naszego obszaru

Glinojeck

Glinojeck to miasto w powiecie ciechanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Glinojeck. Miasto leży na zachód od Ciechanowa, na Równinie Raciąskiej nad rzeką Wkrą.

Według danych z 31 grudnia 2011 miasto zamieszkiwało 3168 mieszkańców, natomiast w 41 miejscowościach na terenie gminy mieszkało ok. 8 tys. mieszkańców.

Historia

Pierwsze informacje o miejscowości Glinojeck pochodzą z 1403 r. Należał on wtedy do powiatu sulerzyskiego, później niedzborskiego w ziemi zawkrzeńskiej. Był własnością szlachecką. Na przestrzeni wieków należał do różnych właścicieli. W 1418 r. był nim Guntek herbu Prus, w 1448 r. występuje Mikołaj, dziedzic Glinojecka, brat poprzedniego, potem Stanisław Guntkowic. Przez dłuższy czas należał Glinojeck do Glinojeckich, jednakże urodzony w 1779 r. Antoni Glinojecki był w pierwszej połowie XIX w. dziedzicem sąsiednich Szyjk, tak jak i jego syn Franciszek. W 1859 r. założona została przez spółkę obywatelską cukrownia Izabelin której osada zawdzięcza swój rozwój.

Glinojeck prawa miejskie uzyskał 2 października 1993 roku.

Kalendarium

1992
Powstał Gminny Ośrodek Kultury.
Samorząd gminny przejął orkiestrę dętą od Cukrowni Glinojeck.
Zostało uruchomione kąpielisko nad rzeką Wkrą.

1993
2 października - Glinojeck otrzymał status miasta.
Wydany zostaje 1 numer gazetki samorządowej Wieści Glinojecka.

1998
Po raz pierwszy w Glinojecku odbył się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Kupalnocka".

2003
600-lecie Glinojecka.
Odbył się międzypaństwowy mecz piłki ręcznej kobiet Polska-Rosja.

2004
Odbył się Drużynowy Puchar Polski Kobiet w Podnoszeniu Ciężarów.

2005
Do użytku została oddana nowa oczyszczalnia ścieków.

2006
Przed kościołem został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Stanisława, patrona miejscowej parafii.

2008
Glinojeck obchodził 15 rocznicę nadania praw miejskich.
W Glinojecku po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów.

2010
Do użytku został przekazany kompleks sportowy "Orlik".
Odbyły się Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów.

Ciekawostki

Glinojeck wraz z całą gminą jest dogodnym obszarem dla inwestorów względu na położenie oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Gmina posiada największą w Europie środkowo-wschodniej cukrownię zarządzaną obecnie przez koncern BSO (British Sugar Overseas), lecz jak się okazało 27 marca 2009 roku, został ogłoszony fakt jej sprzedania do koncernu Pfeifer & Langen Polska S.A.

W okresie letnim gmina oferuje turystom strzeżone kąpielisko nad Wkrą, ponad 150 miejsc noclegowych w 2 hotelach i 2 zajazdach o różnorodnej gamie usług i cen, halę sportową, stadion sportowy z kortem do gry w tenisa, boisko Orlik, ośrodek kultury, który organizuje szereg imprez plenerowych. Istniejące lasy, które zajmują ok. 35% ogólnej powierzchni gminy, urządzone i zagospodarowane tereny zielone (parki, skwery), hala i stadion stanowią atrakcyjną bazę turystyczną.

Od 2008 roku do 2011 roku w Glinojecku odbywał się przeniesiony z Ciechocinka Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów. Inną godną uwagi imprezą kulturalną są corocznie odbywane Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "Kupalnocka".

28 grudnia 2010 roku zostało otwarte, na okres zimowy lodowisko, które będzie mieści się na boisku Orlik.

1 stycznia 2011 roku 35-metrowy komin miejscowej kotłowni groził zawaleniem przez silny wiatr. Z pobliskich bloków ewakuowano ok. 80 osób. Z powodu złej pogody, rozbiórkę przesunięto na następny dzień. W niedzielę, 2 stycznia część komina została usunięta przez strażaków.

Odwiedzającym Glinojeck na dłużej polecamy nasz zaprzyjaźniony obiekt. Zapraszamy do Glinojecka!

 

(źródła: www.glinojeck.pl, Wikipedia.pl)

Zostaw komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc dodawać komentarze.