kwadraty

Wszystkie atrakcje

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Jezusa Żyjącego w Lidzbarku

Klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Jezusa Żyjącego w Lidzbarku, usytuowany na wzgórzu zwanym Górką, został zbudowany z cegły w latach 1828-1829. Na wzgórzu tym we wczesnym średniowieczu znajdowało się grodzisko słowiańskie. W 1967 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Wyświetl szczegóły

Kościół pw. św. Mateusza w Lutocinie

Zabytkowy kościół rzymskokatolicki pw. św. Mateusza w Lutocinie pochodzi z XIV wieku. Parafia mieszcząca się przy tym kościele została powołana w 1372 roku. Znajduje się przy ulicy Konopnickiej w Lutocienie, należy do diecezji płockiej w dekanacie sierpeckim.

Wyświetl szczegóły

Pieta ze Szreńska

Pieta ze Szreńska to drewniana rzeźba gotycka, któa znajduje się w kościele w Szreńsku. Wykonana jest z drewna lipowego, pokryta polichromią na bazie farb temperowych (smalty, zieleni malachitowej i minii) na kredowo-klejowej zaprawie. Pieta ze Szreńska jest rzeźbą typowo przyścienną, do eksponowania frontalnego, starannie wykonana z trzech stron, które nie przylegają do ściany. Jest typowym, reprezentatywnym dziełem średniowiecznej sztuki sakralnej z obszaru Mazowsza.

Wyświetl szczegóły

Zamek w Szreńsku

Zamek w Szreńsku to właściwie ruiny zamku rycerskiego wśród otaczających mokradeł. Przedstawia styl późnogotycki – tzw. „gotyk mazowiecki” typowy dla Mazowsza- lub renesansowy, a zbudowany został na planie regularnym. Uważany jest za najbardziej malowniczy i tajemniczy zabytek Szreńska. Wyposażony jest w cztery baszty (basteje), znajduje się w nim także część mieszkalna. Zlokalizowany jest w kierunku północno-wschodnim od miejscowości.

Wyświetl szczegóły

Synagoga w Bieżuniu

Synagoga w Bieżuniu znajduje się przy ulicy Mławskiej, w pobliżu rynku, nad rzeką Wkrą. Została wybudowana na początku XX w. na miejscu wcześniejszej drewnianej bożnicy (wzniesionej około połowy XVIII w.). Do dziś zachował się nie tylko budynek synagogi, ale również dom rabina.

Wyświetl szczegóły