kwadraty

Wszystkie atrakcje

Co? Gdzie? Kiedy?

Ocena miejsca:
4.3

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Muzeum Małego Miasta położone jest tuż przy Starym Rynku. Placówka jest Oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Historia

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1974 r., z inicjatywy lokalnego działacza społecznego, nauczyciela i poety Stefana Gołębiowskiego jako Muzeum Regionalne. Do twórców koncepcji powołania lokalnego muzeum należy zaliczyć także etnografa i historyka Mariana Przedpełskiego. Od 1986 r., placówka funkcjonowała jako Muzeum Historii i Kultury Materialnej Małego Miasta, natomiast od 1994 r., funkcjonuje pod obecną nazwą jako Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Jednocześnie w 1993 r., zmieniła się siedziba placówki z budynku przy ul. Zamkowej 2 na budynek przy Starym Rynku 19.

W 2009 r., doszło do przekazania Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu przez Urząd Miasta i Gminy Bieżuń pod opiekę Samorządu Województwa Mazowieckiego, co wiązało się z ustanowieniem Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu jako Oddziału Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Ekspozycja i zwiedzanie

W placówne prezentowane są ekspozycje historyczno-etnograficzne ukazujące dzieje i kulturę z terenu dawnej ziemi płockiej oraz kulturę materialną małego miasteczka z II połowy XIX w. Często prezentowane są też wystawy czasowe prac lokalnych twórców oraz sztuki ludowej.

Obecnie, od 1993 r., w Muzeum możemy podziwiać:

  • „Gabinet lekarza z małego miasteczka” prezentujący meble z gabinetu doktora Piotra Wincenta Głuszkiewicza z Nowego Miasta (ok. 1925 r.) uzupełnione m. in. o zestaw narzędzi położniczych, urządzeń i sprzętów medycznych, receptularz dr Antoniego Wolskiego (zawierający skład leków na określone choroby), biblioteczkę medyczną.

  • Dwa wnętrza mieszkalne z XIX w.: sypialnię wyposażoną w komplet mebli z topoli czeczoty i salonik, w którym przyjmowano gości i spędzano czas wolny.

  • Wystawę „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” eksponującą m. in. najważniejsze momenty z historii miasta i ludzi w nich uczestniczących, od czasów najdawniejszych do 1954 r., stare dokumenty, pamiątki i fotografie. Zbiory te to owoc działalności kolekcjonerskiej Stanisława Ilskiego, Jadwigi Siedleckiej i Mariana Przedpełskiego. Wzbogacone zostały o „Kodeks Praw” z 1778 r. opracowany przez Andrzeja Zamoyskiego – kanclerza wielkiego koronnego, pergaminową Torę z XVIII/XIX w. czy lampki chanukowe z II poł. XIX w.

Muzeum czynne jest przez cały rok,  od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne).

Działalność Muzeum

Przy Muzuem działa biblioteka. Oprócz wystaw stałych muzeum organizuje wystawy czasowe ukazujące twórczość artystów z regionu, a także prezentuje sztukę i rzeźbę ludową. Placówka prowadzi działalność wydawniczą, wydaje między innymi: "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne". Muzeum jest również współorganizatorem "Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego".


Źródła

  • Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (pol.). www.museo.pl. [dostęp 2014-02-26].
  • Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (pol.). www.biezun.pl. [dostęp 2014-02-26].
  • Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (pol.). www.mwmskansen.pl. [dostęp 2014-02-26].

Zostaw komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc dodawać komentarze.