kwadraty

Wszystkie atrakcje

Co? Gdzie? Kiedy?

Ocena miejsca:
0

Synagoga w Bieżuniu

Synagoga w Bieżuniu znajduje się przy ulicy Mławskiej, w pobliżu rynku, nad rzeką Wkrą. 
Została wybudowana na początku XX w. na miejscu wcześniejszej drewnianej bożnicy (wzniesionej około połowy XVIII w.). Do dziś zachował się nie tylko budynek synagogi, ale również dom rabina.

Opis

Projekt wykonał prawdopodobnie S. Kmita. Synagogę zbudowano ją na planie prostokąta, posiadała jedną salę modlitwy z wbudowaną galerią dla kobiet.

Historia

W miejscu istniejącej do dziś synagogi znajdowała się starsza, drewniana bożnica, pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku. W 1872 r. budynek bożnicy zawalił się. Dzięki staraniom gminy żydowskiej w tym samym miejscu został postawiony murowany gmach nowej synagogi, którą możemy oglądać obecnie.

Synagoga została zbudowana dokładnie w 1904 roku. Podczas II wojny światowej, jesienią 1939 roku, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej magazyn zboża. Taką funkcję pełniła ona też w latach 1945-54. Kilka lat po zakończeniu zakończeniu wojny, w 1958 roku, budynek przebudowano i zlikwidowano orientalny wystrój, dostosowując go na potrzeby kina (w połowie lat 60.ych XX wieku). Obecnie znajduje się w nim Miejski Ośrodek Kultury. 

(źródła: www.sztetl.org.pl, Wikipedia)

Zostaw komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc dodawać komentarze.