kwadraty

Wszystkie atrakcje

Co? Gdzie? Kiedy?

Ocena miejsca:
0

Synagoga w Radzanowie

Nowa synagoga została wybudowana na miejscu starej synagogi. 
Znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji w Radzanowie przy Pl. Piłsudskiego 5. Miejsce to zlokalizowane jest przy samym rynku, co pozwala zwiedzić synagogę jednocześnie z główną częścią miejscowości.

Historia
Synagoga w Radzanowie była budowana w latach 1875-1904., na miejscu rozebranej wcześniej starszej drewnianej bożnicy. Została poważnie uszkodzona w czasie pożaru miasta w 1907 roku. Jej odnawianie trwało do 1914 roku. Podczas II wojny światowej, w styczniu 1942 miejscowi Żydzi deportowani zostali do getta w Mławie, a synagoga została zdewastowana przez Niemców oraz zamieniona w magazyn zboża. Po wojnie w synagodze mieścił się w magazyn nawozów i artykułów metalowych. Od 1986 do 2001 r. znajdowała się w niej gminna biblioteka. Obecnie budynek jest nieużytkowany.

Opis
Obecna, murowana synagoga zbudowana jest na planie prostokąta oraz zawiera w sobie elementy mauretańskie. Po stronie zachodniej znajduje się przedsionek, z którego przechodzi się do głównej, kwadratowej sali modlitewnej. Galeria dla kobiet znajdowała się tradycyjnie nad przedsionkiem, jednak część niej była wysunięta w kształcie łuku nad salę główną. Galeria ta nie zachowała się w całości, ale wciąż można podziwiać jej drewnianą balustradę. Warto także zwrócić uwagę na piękne, stylizowane żyrandole i kinkiety.

Synagoga jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

(źródła: Lokalna Strategia Rozwoju LSS LGD, www.sztetl.org.pl, Wikipedia)

Zostaw komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc dodawać komentarze.